Mykologický klub Slavkovský les spolu s Chebským muzeem pořádal plánovanou akci pro veřejnost „ Zamykání lesa“ na Zelené hoře u Chebu. Přišlo 65 zájemců za poznáním hub v přírodě.

 

11 km dlouhá trasa vedla lesem po vrstevnicové cestě na Zelenou horu a zpět do Chebu.

Vysvětlovali jsme četné dotazy účastníků, kteří cestou nalézali houby.

Sebrané houby pak posloužily na vrcholu Zelené hory k uspořádání improvizované výstavky. Bylo vystavováno asi 95 druhů a vysvětleny možné záměny jedlých a jedovatých hub.

Například byla vysvětlena možnost záměny jedlé opeňky měnlivé za podobnou jedovatou čepičatku jehličnanovou.

Našla se i jedovatá muchomůrka panterová, účastníkům bylo poukázáno na hlavní poznávací znaky, které se porovnaly s muchomůrkou růžovkou za kterou bývá zaměňována.

Byla tu i bedla červenající a její jedovatá dvojnice bedla zahradní(Česká), které se dají také zaměnit. Vysvětlili jsme problematiku jejich sběru na rozdílných stanovištích a doporučili dobrou tepelnéou úpravu u bedly červenající.

Poprvé v historii se na Chebsku našla bedlovnice zlatá, tento nález nás velmi potěšil.

Našly se i hřibovité druhy, například hřib strakoš, smrkový, kovář, hnědý a jiné. Byla nalezena i méně běžná tmavobělka krátkonohá.

Dle plánu se na vrcholu Zelené hory symbolickým klíčem uzavřel les, čímž jsme naplnili účel naší akce.

Členové mykologického klubu rozdělali u Bismarckovy rozhledny oheň, kde byla možnost se příjemně ohřát opéci špekáčky a popovídat si.

Počasí nám přálo, obdivovali jsme nadšení a dobrou náladu účastníků, bylo to určitě i zásluhou obětavých členů našeho klubu.