Mykologický klub Slavkovský les spolu s Chebským muzeem pořádal plánovanou akci pro veřejnost „ Zamykání lesa“ na Zelené hoře u Chebu. Přišlo 65 zájemců za poznáním hub v přírodě.

 

11 km dlouhá trasa vedla lesem po vrstevnicové cestě na Zelenou horu a zpět do Chebu.

Vysvětlovali jsme četné dotazy účastníků, kteří cestou nalézali houby.

Sebrané houby pak posloužily na vrcholu Zelené hory k uspořádání improvizované výstavky. Bylo vystavováno asi 95 druhů a vysvětleny možné záměny jedlých a jedovatých hub.

Například byla vysvětlena možnost záměny jedlé opeňky měnlivé za podobnou jedovatou čepičatku jehličnanovou.

Našla se i jedovatá muchomůrka panterová, účastníkům bylo poukázáno na hlavní poznávací znaky, které se porovnaly s muchomůrkou růžovkou za kterou bývá zaměňována.

Byla tu i bedla červenající a její jedovatá dvojnice bedla zahradní(Česká), které se dají také zaměnit. Vysvětlili jsme problematiku jejich sběru na rozdílných stanovištích a doporučili dobrou tepelnéou úpravu u bedly červenající.

Poprvé v historii se na Chebsku našla bedlovnice zlatá, tento nález nás velmi potěšil.

Našly se i hřibovité druhy, například hřib strakoš, smrkový, kovář, hnědý a jiné. Byla nalezena i méně běžná tmavobělka krátkonohá.

Dle plánu se na vrcholu Zelené hory symbolickým klíčem uzavřel les, čímž jsme naplnili účel naší akce.

Členové mykologického klubu rozdělali u Bismarckovy rozhledny oheň, kde byla možnost se příjemně ohřát opéci špekáčky a popovídat si.

Počasí nám přálo, obdivovali jsme nadšení a dobrou náladu účastníků, bylo to určitě i zásluhou obětavých členů našeho klubu.

 


 

Členům našeho Mykologického klubu Slavkovský les, z.s. se podařilo rozšířit seznam druhů hub nalezených na území České republiky o Cenangiopsis quercicola.

p5225121

 

Houba nemá český název a poprvé ji popsal švédský profesor Lars-Gunnar Torgny Romell.

 

Jak již latinský název napovídá, houba roste na koncových suchých větvích dubů. Baňkovým vzhledem připomíná běžnou kornici otrubičnatou rostoucí na olších a lískách brzy na jaře. Cenangiopsis quercicola má však nápadně světlý vnitřek plodnic a roste koncem jara a začátkem léta.

 

Za mikroskopování a za druhové určení velice děkujeme Adamovi Podhorskému ze Slovenského Sence.

 Fotogalerie:

 


 

V tradičním čase státních svátků na začátku července vyrazili členové mykologického spolku na každoroční několikadenní výlet za vzácnými hřiby do listnatých lesů v okolí Mladé Boleslavy.

Oproti loňsku jsme vyrazili v posílené sestavě sedmi lidí.

p7051703 ucastnici zajezdu

Již první den během cesty bylo zřejmé, že vláhový deficit v krajině růstu hub vůbec nepřeje a na navštívených lokalitách jsme nenašli vůbec nic. Vyhlídky na další dny nevěstily vůbec nic dobrého. Naštěstí se nás druhý den ujal místní houbařský nadšenec Radek Pilař a vydal se s námi na lokality, kde se mu v předchozích dnech podařilo nějaké vzácné hřiby přeci jen najít. Jen díky jeho zkušenostem náš výlet neskončil naprostým fiaskem. V lesích kolem rybníků, kde půda nebyla tak suchá se nám podařilo spatřit několik plodnic hřiba přívěskatého, tři hřiby Legalové, jednoho hřiba medotrpkého a jednoho krásného hřiba rudonachového. Kromě několika penízovek kořenujích a holubinek však v lesích nebyly žádné jiné houby. Odpoledne jsme se i s naším průvodcem přesunuli několik kilometrů na lokalitu hřiba satana, kde se nám podařilo ještě par fotitelných satanů objevit.Nečekaným a velice příjemným překvapením byl nález krásné plodnice hřiba královského, kterého většina členů viděla vůbec poprvé.

p7051696 hrib kralovsky

Třetí den jsme se houby už ani hledat nesnažili. Bylo by to marné hledání a tak jsme raději objížděli místní pamětihodnosti a navštívili výstavu minerálů. Tím náš výlet do středních Čech skončil. Přestože jsme velké množství hub nepotkali, náladu nám to nepokazilo, protože vidět hřiba Legalového nebo hřiba královského je opravdu nezapomenutelný zážitek a domů jsme se vrátili s dobrou náladou.

 


 

Členové našeho klubu vyrazili na zamrzlý kopec Dyleň, přikládáme pár fotek.

Pár úlovků:

Podkategorie