Mykologický klub Slavkovský les spolu s Chebským muzeem pořádal plánovanou akci pro veřejnost „ Zamykání lesa“ na Zelené hoře u Chebu. Přišlo 65 zájemců za poznáním hub v přírodě.

 

11 km dlouhá trasa vedla lesem po vrstevnicové cestě na Zelenou horu a zpět do Chebu.

Vysvětlovali jsme četné dotazy účastníků, kteří cestou nalézali houby.

Sebrané houby pak posloužily na vrcholu Zelené hory k uspořádání improvizované výstavky. Bylo vystavováno asi 95 druhů a vysvětleny možné záměny jedlých a jedovatých hub.

Například byla vysvětlena možnost záměny jedlé opeňky měnlivé za podobnou jedovatou čepičatku jehličnanovou.

Našla se i jedovatá muchomůrka panterová, účastníkům bylo poukázáno na hlavní poznávací znaky, které se porovnaly s muchomůrkou růžovkou za kterou bývá zaměňována.

Byla tu i bedla červenající a její jedovatá dvojnice bedla zahradní(Česká), které se dají také zaměnit. Vysvětlili jsme problematiku jejich sběru na rozdílných stanovištích a doporučili dobrou tepelnéou úpravu u bedly červenající.

Poprvé v historii se na Chebsku našla bedlovnice zlatá, tento nález nás velmi potěšil.

Našly se i hřibovité druhy, například hřib strakoš, smrkový, kovář, hnědý a jiné. Byla nalezena i méně běžná tmavobělka krátkonohá.

Dle plánu se na vrcholu Zelené hory symbolickým klíčem uzavřel les, čímž jsme naplnili účel naší akce.

Členové mykologického klubu rozdělali u Bismarckovy rozhledny oheň, kde byla možnost se příjemně ohřát opéci špekáčky a popovídat si.

Počasí nám přálo, obdivovali jsme nadšení a dobrou náladu účastníků, bylo to určitě i zásluhou obětavých členů našeho klubu.

 


 

Zhodnocení výstavy Mykologického klubu Slavkovský les na Správě CHKO Slavkovský les Mariánské Lázně konané dne 28.9.– 29.9. 2019
page1

Výstava se opět tradičně vydařila ve spolupráci s CHKO Mar.Lázně v jejich krásných prostorách a zázemí, čehož si velmi vážíme.
Výstavu jsme zvládli zásluhou aktivního jádra klubu v počtu 16 členů, někteří obětovali týden dovolené.
Svými nálezy přispěli i přátelé klubu, za což jim děkujeme.
Návštěvníci z celé republiky i zahraničí nešetřili obdivem a zapisovali do knihy návštěv pochvaly s přáním, ať se nám tak nadále daří.
Za dva dny přišlo skoro 1000 návštěvníků.Bylo vystaveno 341 druhů hub.
Přišel se na nás podívat i německý přítel, předseda mykologického klubu z Vogtlandu Lothar Roth, kterému se výstava velmi líbila.
Donesené houby byly určené a některé obohatily výstavu o další druhy.
Účastníci výstavy mohli vidět zajímavé druhy hub, například trsnatec lupenitý, korálovec bukový, vějířovec obrovský,  lošákovec palčivý, boltcovitku  měcháč písečný, mísenku oranžovou, lesklokorku lesklou, hřib přívěskatý, masenku lišejníkovou a poprvé vystavovanou pečárku Bohušovu a  rosolovku červenou.
Samozřejmě se účastníci výstavy tradičně věnovali oblíbeným hřibovitým houbám, těch bylo naštěstí dost.
Součástí výstavy byl i badatelský koutek pro děti, kvíz, skrývačky hub atd.za které dostali malou sladkou odměnu.
Na výstavě byly zásluhou Ekocentra Cheb k dispozici binokulární mikroskopy, takže bylo možné zhlédnout krásu hub v detailu. 
Bylo nám děkováno za tuto možnost osvěty.
Nechyběla ani tradiční ochutnávka houbových specialit, výrobků našich členů, například salát, pečenáče, veganská  nádivka, houby naložené ve sladkokyselém nálevu a tatarák.
Návštěvníci ochutnávku velmi ocenili a brali si recepty na kulinářské výrobky. 
Některé vystavované houby byly použity pracovníky CHKO pro další vzdělávání v příštích dnech.
 
Účastníci byli velmi spokojení, což bylo naším cílem.
 

Členům našeho Mykologického klubu Slavkovský les, z.s. se podařilo rozšířit seznam druhů hub nalezených na území České republiky o Cenangiopsis quercicola.

p5225121

 

Houba nemá český název a poprvé ji popsal švédský profesor Lars-Gunnar Torgny Romell.

 

Jak již latinský název napovídá, houba roste na koncových suchých větvích dubů. Baňkovým vzhledem připomíná běžnou kornici otrubičnatou rostoucí na olších a lískách brzy na jaře. Cenangiopsis quercicola má však nápadně světlý vnitřek plodnic a roste koncem jara a začátkem léta.

 

Za mikroskopování a za druhové určení velice děkujeme Adamovi Podhorskému ze Slovenského Sence.

 Fotogalerie: