Zhodnocení výstavy Mykologického klubu Slavkovský les na Správě CHKO Slavkovský les Mariánské Lázně konané dne 28.9.– 29.9. 2019
page1

Výstava se opět tradičně vydařila ve spolupráci s CHKO Mar.Lázně v jejich krásných prostorách a zázemí, čehož si velmi vážíme.
Výstavu jsme zvládli zásluhou aktivního jádra klubu v počtu 16 členů, někteří obětovali týden dovolené.
Svými nálezy přispěli i přátelé klubu, za což jim děkujeme.
Návštěvníci z celé republiky i zahraničí nešetřili obdivem a zapisovali do knihy návštěv pochvaly s přáním, ať se nám tak nadále daří.
Za dva dny přišlo skoro 1000 návštěvníků.Bylo vystaveno 341 druhů hub.
Přišel se na nás podívat i německý přítel, předseda mykologického klubu z Vogtlandu Lothar Roth, kterému se výstava velmi líbila.
Donesené houby byly určené a některé obohatily výstavu o další druhy.
Účastníci výstavy mohli vidět zajímavé druhy hub, například trsnatec lupenitý, korálovec bukový, vějířovec obrovský,  lošákovec palčivý, boltcovitku  měcháč písečný, mísenku oranžovou, lesklokorku lesklou, hřib přívěskatý, masenku lišejníkovou a poprvé vystavovanou pečárku Bohušovu a  rosolovku červenou.
Samozřejmě se účastníci výstavy tradičně věnovali oblíbeným hřibovitým houbám, těch bylo naštěstí dost.
Součástí výstavy byl i badatelský koutek pro děti, kvíz, skrývačky hub atd.za které dostali malou sladkou odměnu.
Na výstavě byly zásluhou Ekocentra Cheb k dispozici binokulární mikroskopy, takže bylo možné zhlédnout krásu hub v detailu. 
Bylo nám děkováno za tuto možnost osvěty.
Nechyběla ani tradiční ochutnávka houbových specialit, výrobků našich členů, například salát, pečenáče, veganská  nádivka, houby naložené ve sladkokyselém nálevu a tatarák.
Návštěvníci ochutnávku velmi ocenili a brali si recepty na kulinářské výrobky. 
Některé vystavované houby byly použity pracovníky CHKO pro další vzdělávání v příštích dnech.
 
Účastníci byli velmi spokojení, což bylo naším cílem.
 

MYKOLOGICKÝ KLUB SLAVKOVSKÝ LES
ve spolupráci se
Správou CHKO Slavkovský les

pořádá

Výstava hub v Mariánských Lázních 2018

VÝSTAVU HUB

na Správě CHKO Slavkovský les Mariánské Lázně
(Hlavní 504, naproti Hotelové škole v Mariánských Lázních)

VE DNECH 29.9 - 30.9.2018
SOBOTA 9.00 - 17.00 / NEDĚLE 9.00 - 16.00

Součástí výstavy bude i tradiční ochutnávka pokrmů z hub včetně možnosti si odnést kuchařky s našimi recepty.


SRDEČNĚ VÁS ZVEME!!
vstupné dobrovolné

 


 

 

O víkendu na přelomu září a října proběhla v budově Regionální pracoviště Správa CHKO Slavkovský les v Mariánských Lázních tradiční podzimní výstava hub. Organizace výstavy se opět zhostilo pevné jádro Mykologického klubu Slavkovský les. Počasí nám na rozdíl od minulého roku přálo, takže se sběrem exponátů tentokrát nebyly problémy. Opět jsme se mohli spolehnout i na výpomoc přátel z jiných klubů, kteří nám na svých lokalitách sesbírali velké množství druhů hub, které v Karlovarském kraji nerostou. V pátek odpoledne den před otevřením výstavy proběhlo stěhování lavic z nedaleké hotelové školy a zasedací místnost v budově Správy CHKO se začala proměňovat na výstavní sál. Školní lavice se překryly bílými ubrusy a tácky se pomalu začaly zaplňovat sesbíranými exponáty. Do dřevěných stojánků se umístily laminátové popisky a nakonec šikovné ruce ženské sekce našeho klubu tácky s exponáty dozdobily mechem, kapradím a větvičkami s listím. Druhý den ráno před otevřením výstavy se ještě připravily atlasy pro případné dotazy návštěvníků, připravily se vytištěné recepty s houbovými pokrmy a obětavé ženy přichystaly ochutnávky pokrmů. Pak už zbývalo jen postavit před vchod poutač a přivítat prvního návštěvníka. Jelikož jsme letos trochu více zapracovali na mediální prezentaci naší výstavy a v okolí se konalo několik dalších společenských akcí, návštěvnost od prvních hodin lámala rekordy a v sále u exponátů se střídaly zástupy lidí. Členové klubů jen s maximálním nasazením dokázali zodpovídat všechny otázky návštěvníků a neustále doplňovat tácky s mizejícími vzorky houbových pokrmů. Kromě tradičních hub v sladkokyselém nálevu byla pro návštěvníky přichystána houbová nádivka, pečenáče ze sírovce a houbový salát. Nejčastější dotazy návštěvníků směřovaly k jedlosti různých druhů bedel a čirůvek, které nyní rostou ve velkém množství. Z celkového počtu téměř tří set vystavených exponátů se největší pozornosti dostávalo pochopitelně hřibovitým houbám. Především mohutná a krásně vybarvená plodnice hřiba satana budila zaslouženou pozornost. Ani následující neděle nedopřála členům klubu větší oddych. Přes nepřízeň počasí se již od rána branou hrnuly další desítky lidí a s potěšením jsme zaznamenali příchod mnoha příslušníků mladších generací. Bohužel nám před ukončením výstavy postupně došly veškeré zásoby ochutnávek, protože jsme s tak velkým zájmem prostě nepočítali. Celkově za víkend výstavu navštívilo na 1500 lidí a v knize návštěv nám zanechali mnoho pozitivních odkazů.

 

Vstup do fotogalerie: